Brdy jsou nazývány krajinou ticha to byl přesně důvod, proč jsem se do nich zamilovala na první pohled. Do Brd jedu pokaždé, když si potřebuji vyčistit hlavu a nechci potkat mnoho lidí. Tentokrát mé kroky vedly na mýty a bájemi opředený vrchol Třemšín nedaleko Rožmitálu pod Třemšínem.
Jako start své trasy jsem si vybrala autobusovou zastávku Hvožďany – Na Dědku, kde je možno zaparkovat. Odsud následujte zelenou turistickou značku až na vrchol a čekají vás 3 kilometry příjemného stoupání a kochání se přírodou. Na Třemšín díky své poloze vedou ze všech světových stran značené turistické cesty, další skvělou variantou je trasa z Hutě pod Třemšínem.
Cesta je asfaltová, široká a lemována pro Brdy typickými vysokými a dokonale rovnými stromy. Protože jsem si pro výlet vybrala všední den, jsem zde proto úplně sama a dokonalé ticho mě pohlcuje. Nazývám to lesní terapií. Prvním bodem zájmu je Třemšínská bouda, ke které dojdeme po 2,5 kilometrech chůze. Pozor, zde už stoupáme po kamenné lesní cestě, která není úplně vhodná pro kočárky a zpevněné boty jsou zde nutností.
- Fotografie: Sandra Wolf
- Oblečení: AlpinePro
- Technika: Sony A6000 + Sigma 18mm F1.8
- Stativ: Stativ
Třemšínská bouda je malý kamenný domek, kam se během nepříznivého počasí uchylovali poutníci a občas zde trampové přespí i den. Bouda je neskutečně fotogenická, proto se velmi často objevuje v různých brdských publikacích. Vede Třemšínské boudy stojí Gangloffův kříž, který zde nechal v roce 1869 postavit vynálezce a lesník Daniel Gangloff, jež se zasloužil o kultivaci lesních porostů v Brdech.
Na vrchol Třemšín už je to od boudy jen necelý kilometr poměrně prudkého stoupání. Se svou výškou 827 m n.m. je Třemšín nejvyšším bodem jižní části Brd a je opředen historií. Stával zde hrad, který byl v roce 1420 vypálen husity a bohužel po něm již niž nezůstalo. V roce 1771 zde byla postavena kaplička Proměnění Páně Krista a stala se tak symbolem tohoto vrcholu. Ještě před pár lety zde stála dřevěná rozhledna, která byla díky svému stavu zbořena. Chystá se ovšem stavba nové!
Jelikož se nacházíme poměrně vysoko, velmi často zde fouká, přibalte si proto čepici a dobrou větrovku. Poměrně nedávno se zde objevilo i menší kryté posezení, kde vybaluji kempingovou deku, termosku a svačinu. Jelikož je zrovna inverze, kochám se výhledem na oceán mraků pode mnou a připadám si jako na pravé horské túře. Nedaleko vrcholu se můžeme podívat ještě na partyzánský bunkr nebo studánku.
Cesta zpátky už pak zvládneme levou zadní a pokud máme štěstí na sluníčko, načerpáme poslední paprsky a s čistou hlavou hurá domů. Výlet na Třemšín zvládnete i s dětmi, s chlupatým mazlíčkem a pořádnou termoskou teplého čaje.